Anasayfa
KOSGEB aracılığıyla yıl başından bu yana 60 bin işletmeye 1.2 milyar lira kaynak aktarıldı
Haberler

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, TÜBİTAK KOVİD-19 Türkiye Platformunun aşı ve ilaç geliştirme çalışmalarını anlattı. Covid-19 tedavisinde iki yeni gelişmenin olduğunu kaydeden Bakan Varank, “Bilim insanlarımız Griffithsin molekülünün enfeksiyonu önleyici ve hastalarda saçılımı azaltıcı etkisini klinik öncesi deneylerde kanıtladı. Ribavirin molekülünün hastalığın tedavisinde etkin olduğunu hayvan deneyleriyle ispatladı” dedi.

Devamını oku...
 
Tarımsal destek hususları belirlendi: Sınır 3 milyon TL
Haberler

Tarımsal ürünlerin işlenmesi, yeni tesislerin yapımı, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, faal olan mevcut tesislerin kapasite artırımı ile teknoloji yenileme veya modernizasyonu konuları hibe destekleri kapsamında değerlendirilecek. Ekonomik yatırım konularında hibeye esas proje tutarı 3 milyon lirayı geçmeyecek.

Devamını oku...
 
Merkez Bankası, politika faizini yüzde 15’e yükselti
Haberler

Para Politikası Kurulu’nda, “Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 10,25’ten yüzde 15’e yükseltilmesine, tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılmasına karar verildi. Enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için, net ve güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar verildi. Önümüzdeki dönemde parasal duruşun sıkılığı, enflasyonu etkileyen tüm unsurlar dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar kararlılıkla sürdürülecek” ifadelerine yer verildi.

Devamını oku...
 
Türk-Arnavut İş Konseyi kuruluş toplantısı yapıldı
Haberler

İki ülke arasındaki iş ilişkilerini geliştirmek amacıyla yapılan Türk-Arnavut İş Konseyi kuruluş toplantısı önceki gün yapıldı. Toplantı öncesi konuşan iş insanı Birol Başaran, "Türk- Arnavut iş insanları arasında bir köprü olmak istiyoruz" dedi.

Devamını oku...
 
TESK Genel Başkanı Palandöken: Esnafa acil destek şart
Haberler

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Yeni alınan kararlardan olumsuz etkilenecek olan esnafımız ekonomik olarak desteklenmelidir. Esnafa acil destek şart." açıklamasında bulundu.

Devamını oku...
 
Çin, 138 ülke ile 201 Kuşak ve Yol işbirliği anlaşması imzaladı
Haberler

Çin, Kuşak ve Yol projesi kapsamında 138 ülke ile 201 farklı anlaşma imzaladı.

Devamını oku...
 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 37. kuruluş yıldönümü kutlu olsun.
Basın Açıklaması


 
Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı yazdı: Atatürk'ün Tarım Politikası Işığında Tarımı Yeniden Canlandırmak
Mustafa KAYMAKÇI

Geçtiğimiz yılın 18-21 Kasım 2019 tarihleri arasında Ankara’da yapılan “Tarım Şurası”’nda Tarım ve Ormancılık Bakanı Bekir Pakdemirli, “Ülkemizde bulunan 3.2 milyon hektar atıl tarım arazisinin üretime kazandırılması” konusunda bir açıklama yapmıştı.
Bu tespit “tarımdan para kazanamayan köylülerin 3.2 milyon hektar toprağını işlemekten vaz geçmiş olduğu” anlamına geliyordu.
Köylülerin yeniden topraklarını işlemesine geri dönüşü nasıl sağlanır, bir başka deyişle tarımı yeniden nasıl canlandırabiliriz?
Bunun yanıtını “Atatürk’ün Devletçilik ve Halkçılık temelinde Tarım Politikası’nı göz önüne alarak verebiliriz” kanısındayım.
Yazımızda, “Devletçilik ve Halkçılık”ın Tarım Devrimi’ne yansımasını irdelemeden önce Cumhuriyetin başındaki Türkiye’nin durumuna göz atmakta yarar var.

Devamını oku...
 
Sektörlerde toplam ciro Eylül’de yıllık yüzde 26.2 arttı
Haberler

Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerinde toplam ciro Eylül ayında, aylık bazda yüzde 3.4 ve yıllık bazda yüzde 26.2 arttı.

Devamını oku...
 
TİM Başkanı Gülle: "2021 ihracatta yıldız senemiz olacak"
Haberler

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, "İMMİB bünyesindeki ihracatçılarımızın, Türk ihracatının lokomotifi olmaya devam ederek ve ülkemizi ihracatta yıldız senemiz olacağına inandığımız 2021 yılına emin adımlarla taşıyacağına inanıyorum” dedi.

Devamını oku...
 
Diğer Makaleler...
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 8 / 254

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam