Anasayfa
Gazete ve dergilerin sayısı yüzde 2,6 azaldı
Haberler

Türkiye'deki gazete ve dergilerin sayısı, 2018'de bir önceki yıla göre yüzde 2,6 azaldı. Geçen yıl 5 bin 962 gazete ve dergi yayımlanırken, bu yayınların yüzde 58,7'sini dergiler oluşturdu.

Devamını oku...
 
Reel kesimin güveni azaldı
Haberler

Reel kesim güven endeksi Temmuz'da 4,2 puan azalarak 98,3 oldu.

Devamını oku...
 
Sektörel güven endeksleri açıklandı
Haberler

Hizmet sektörü güven endeksi temmuz ayında yüzde 2,2, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 3 azalırken, inşaat sektörü güven endeksi de yüzde 3,8 artış kaydetti.

Devamını oku...
 
Kapasite kullanım oranı geriledi
Haberler

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı temmuzda 76,2 oldu.

Devamını oku...
 
TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN BAĞIMSIZLIK BELGESİ LOZAN 96 YAŞINDA
Basın Açıklaması
Çarşamba, 24 Temmuz 2019 06:19“Lozan Antlaşması, Türk milleti aleyhine asırlardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşması'yla tamamlandığı zannedilmiş büyük bir suikastin yıkılışını ifade eden bir vesikadır.”
GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK (1927-Nutuk)

Kasım 1922'de başlayan ve 24 Temmuz 1923'e kadar süren Lozan Barış Konferansı, emperyalist devletler, yarım kalan Sevr'in kendilerine sağladığı kazançları Lozan'da kaybetmek istememelerinden dolayı oldukça zorlu geçmiştir.

Birinci Dünya Savaşı'nın galip güçleri, Lozan’da Osmanlı’nın mirasına konmayı ve Türk Devletini sömürge statüsünde tutmayı istemişlerdir. Türk tarafı ise, siyasi, ekonomik, hukuki bağımsızlık düşüncesinden vazgeçmemiştir. Bundan dolayı konferans kesintiye uğrayarak, taraflar ülkelerine dönmüştür.
Şubat 1923'te İzmir'de gerçekleştirilen İktisat Kongresi ile genç Türkiye dünyaya, ekonomik, siyasi, hukuki, mali, askeri, eğitim alanlarında çağdaş ölçütlerde bir devlet ve ulus olma kararlığını duyurmuştur. Lozan Konferansı'nın yeniden toplanmasına bu kongre ciddi biçimde katkıda bulunmuştur.

24 Temmuz 1923'te imzalanan Lozan Barış Antlaşması ile Türk Devletinin ekonomik, siyasi, hukuki bağımsızlığı tescil edilmiştir.
Lozan; çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş belgesidir, bir siyasal bağımsızlık belgesidir. Türkiye'nin bağımsız bir devlet olarak tanınmasını sağlamış ve bunu uluslararası alanda tescil etmiştir. Lozan Antlaşması'ndan üç ay sonra da Cumhuriyet ilan edilmiştir.

Devamını oku...
 
Erzurum Kongresi'nin 100. yılı kutlu olsun
Haberler
Salı, 23 Temmuz 2019 07:29
"MİLLİ SINIRLAR İÇİNDE VATAN BİR BÜTÜNDÜR, PARÇALANAMAZ"

Bağımsızlığımızın kilometre taşlarından Erzurum Kongresi'nin 100. yılı kutlu olsun...

 
USİAD Bildiren 113. Sayı Yayımlandı
USİAD Bildiren

USİAD Bildiren 113. Sayı YayımlandıE-dergiyi okumak için: www.usiad.net/dergi/113.Sayi/

 
Kıbrıs Barış Harekatı’nın 45. Yılı Tüm Ulusumuza Kutlu Olsun!
Basın Açıklaması

1963 yılında Rumlar tarafından siyasi hakları gasp edilen Kıbrıs Türkü, kendisine uygulanan tüm baskılara ve şiddete karşı direniş göstermiş ve 20 Temmuz 1974’te Türkiye’nin müdahalesi ile barış, huzur ve özgürlük ortamına kavuşmuştur. İşte bu nedenledir ki; 20 Temmuz aynı zamanda ‘Barış ve Özgürlük Bayramı’ olarak kutlanmaktadır. Ve bu bayram yalnız 'yavru vatan' Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin değil tüm ulusumuzun bayramıdır.
Kıbrıs Türkünün var olma mücadelesinin kahramanlarını, şehitlerimizi saygıyla anıyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz.
Kıbrıs’a huzuru ve barışı getiren, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nin kuruluşuna giden yolu açan, Kıbrıs Türkünün özgürlük günü 20 Temmuz’un 45. yılı tüm ulusumuza kutlu olsun!
USİAD

 
Su ürünleri ihracatında hedef 2 milyar dolar oldu
Haberler

Su ürünleri ihracatında 2023 için 1 milyar dolar olan ihracat hedefi, On Birinci Kalkınma Planı ile 2 milyar dolara çıkarıldı.

Devamını oku...
 
Ar-Ge'ye bu yıl 15 milyar lira ödenek ayrıldı
Haberler

Türkiye'de merkezi yönetim bütçesinden araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) faaliyetleri için geçen yıl 13 milyar 24 milyon lira harcama yapılırken, bu yıl için ise 15 milyar 597 milyon lira başlangıç ödeneği ayrıldı.

Devamını oku...
 
Diğer Makaleler...
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 10 / 202

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam