Anasayfa Haberler Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Politika faizi yüzde 24 seviyesinde bırakıldı. Merkez Bankası altı aydır politika faizini değiştirmiyor.

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi.
Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada son dönemde açıklanan verilerin ekonomide toparlanma sinyalleri verdiğini vurgulandı. Merkez dış talebin gücünü koruduğunu belirtirken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyetin yavaş bir seyir izlediğini belirtti.
Merkez Bankası’nın açıklamasının devamında şu ifadeler kullanıldı:

‘FİYAT İSTİKRARINA YÖNELİK RİSKLER DEVAM ETMEKTE’

İthal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon göstergelerinde bir miktar iyileşme gözlenmektedir. Bununla birlikte, fiyat istikrarına yönelik riskler devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

‘İLAVE PARASAL SIKILAŞTIRMA YAPILABİLİR’

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.
Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul'un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

 

USİAD Bildiren Dergisi

Reklam

Raporlar

Reklam

Kitaplar

Reklam